Wycieczki na rozpoczęcie jesiennego sezonu Aktywnych na plus
Wracamy po wakacyjnej przerwie! Mamy nadzieję, że udało się wam spędzić aktywnie ten czas pomimo tego, że my również odpoczywaliśmy. Ale dla tych, którzy chcieliby dołożyć jeszcze parę zdjęć do wakacyjnego albumu, zorganizowaliśmy dwie wakacyjne wycieczki. Postanowiliśmy wykorzystać ostatnie słoneczne dni, zanim dzieci wyruszą do szkół, tak aby wypoczęli nie tylko starsi, ale również młodsi. Nie mogliśmy się doczekać, żeby znowu was zobaczyć i aktywnie wprowadzić was w nowy rok szkolny.


W pierwszą wycieczkę wybraliśmy się do znanej już Aktywnym zagrody edukacyjnej Pszczółki w Niezwojowicach. Wyruszyliśmy jak zawsze z rana, jednak patrząc po uśmiechach uczestników, widać że przywykli już do naszych wczesnych wyjazdów.

Zgrana i uśmiechnięta ekipa ruszyła na zwiedzanie przygotowanych atrakcji. W zagrodzie mogliśmy wziąć udział w przeróżnych warsztatach. Razem z przewodnikiem poznaliśmy tajniki pszczelej pracy, z jakich kwiatów produkują miód oraz mogliśmy zobaczyć ul od wewnątrz. W budynku, gdzie dawniej mieściła się szkoła, odbyły się warsztaty pisania gęsim piórem, oraz każdy mógł spróbować jak dawniej prało się ubrania – na tarce. Na koniec wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych. Za zadanie mieliśmy ukiszenie ogórków, wspólnie zebraliśmy koper i chrzan, a najmłodsi pozbierali liście potrzebne do kiszenia. Po przygotowaniu składników, zabraliśmy się za wkładanie ogórków i przypraw do słoików.

Wśród gwary i uśmiechów dzieciaki uwijały się żwawo, patrząc na to jak im szło, można powiedzieć, że fach kiszenia ogórków opanowali do perfekcji!

Następnie ruszyliśmy do Janowiczek – miejsca bitwy pod Racławicami.

Poza pomnikiem Bartosza Głowackiego, pod którym obowiązkowo zrobiliśmy sobie zdjęcie 😉, zwiedziliśmy Teatrum bitwy pod Racławicami, gdzie przewodnik opowiedział nam nieco o historii tej batalii. Nie zabrakło też opowieści o bohaterstwie Bartosza, który stał się symbolem bitwy.

Na drugą wycieczkę wybraliśmy bajkowe miejsce, do którego nie mieliśmy jeszcze okazji się wybrać – Zamek Hochbergów w Pszczynie oraz Skansen Wsi Pszczyńskiej. Zaczęliśmy od pałacu, gdzie ciekawskie dzieci mogły poznać historię oraz życie dawnych dworzan. Razem z przewodnikiem zgłębialiśmy tajemnice zamku, którego historia sięga aż XV wieku!

Na zamku odbyły się również warsztaty pt. Pocztówka z Pszczyny, podczas których przygotowywaliśmy swoje pocztówki, nawiązujące do pszczyńskich zabytków i historii.

Po wszystkim wyruszyliśmy do Skansenu Wsi Pszczyńskiej, gdzie czekały nas opowieści o życiu prostszych mieszkańców Pszczyny. Odwiedziliśmy pięknie odrestaurowane izby oraz zagrody, a razem z przewodnikiem dowiedzieliśmy jak działały urządzenia, bez których nie mogła obejść się żadna wieś.

Zaraz obok, ku zdziwieniu wszystkich uczestników, mogliśmy zobaczyć zagrodę z żywymi Żubrami! Majestatyczne zwierzęta zrobiły na wszystkich wrażenie, w końcu nie codziennie ma się okazję zobaczenia tych wspaniałych stworzeń.

Gdy dzień pełen wrażeń miał się już ku końcowi, zatrzymaliśmy się chwilę, aby nacieszyć się swoim towarzystwem. W końcu to właśnie dzięki wam nasze wycieczki nabierają tak niezwykłego charakteru. Za każdym razem cieszymy się, gdy możemy zobaczyć wszystkich naszych przyjaciół z Dębnik we wspólnym gronie.


Dziękujemy wam za wspaniałe wycieczki, które rozpoczynają jesienny sezon Aktywnych na plus! Już teraz zapraszamy do zaglądania na Facebooka, ponieważ dopiero się rozkręcamy po wakacyjnym odpoczynku i już we wrześniu ruszamy z następnymi zajęciami, wyjazdami i spektaklami! A dla tych którzy nie są jeszcze zdecydowani, mamy parę komentarzy od naszych uczestników:
„Świetna organizacja, wszystko było SUPER!!! 🥰 Dziękujemy”
„Fantastyczna zabawa 😍😂 i super organizacja 👍👏”
„Dziękujemy również! Syn i mąż wrócili zachwyceni ❤️”

“Aktywni na plus” to projekt realizowany na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Krakowie, w ramach budżetu obywatelskiego, w całości finansowany przez miasto Kraków.
AKTYWNI NA PlUS
Projekt zakłada organizację darmowych warsztatów dla dzieci i młodzieży zamieszkujących VIII dzielnicę Krakowa – Dębniki. Celem inicjatywy jest rozwijanie umiejętności z zakresu różnych dziedzin i poszerzanie wiedzy o lokalnej kulturze, a także stworzenie możliwości do aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny.