Wycieczka do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego

Chociaż już niebawem kolejne wycieczki, chcielibyśmy wrócić jeszcze na moment do tej pierwszej zorganizowanej przez nas. Mimo że wszyscy się dopiero poznawaliśmy, to śmiało możemy stwierdzić, że podczas wycieczki każdy bawił się świetnie.

Jak to bywa na wycieczkach, zebraliśmy się skoro świt na pętli autobusowej w Skotnikach, miejscu które stało się naszym nowym punktem zbiórek na ten wyjazd i każdy następny.  Najmłodsi nieco zaspani, chociaż już z ekscytacją i uśmiechami wymalowanymi na twarzy. Również starsi, grzecznie siadając w autobusie, rozpromienili się na myśl o wspólnym czasie ze swoimi pociechami.

Po krótkiej podróży powitał nas Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie. Mimo że pogoda lekko kapryśna, nie zaskoczyła nas żadnymi przykrymi niespodziankami. Ale co najważniejsze, przywitali nas przewodnicy i instruktorzy, nie mogący się doczekać, by pokazać nam wszystkim tajemnice jakie skrywają budynki skansenu. Jedna część grupy wyruszyła na wycieczkę po parku, podczas gdy druga wybrała się na warsztaty. Zwiedzający mieli okazję poznać tradycje i zwyczaje Krakowiaków Zachodnich, dzięki zabytkowym budynkom znajdującym się na terenie skansenu. Mieliśmy okazję zobaczyć kuźnię, liczne chaty oraz XVII drewniany kościół – miejsce które zrobiło na wielu z nas ogromne wrażenie!

Natomiast na warsztatach tematycznych rodzice ze swoimi pociechami mogli dowiedzieć się czegoś o historii tradycyjnych strojów krakowskich, a także poznać tajemnice skrzyni – która w przeszłości pełniła bardzo ważna funkcje w życiu ludzi. Misternie zdobione stroje oraz solidne skrzynie stały się inspiracją dla młodych artystów, dla których przygotowane zostały warsztaty manualne. Z pomocą wykwalifikowanych instruktorów stworzyli małe dzieła sztuki, które każdy mógł zabrać ze sobą na pamiątkę.

Po wszystkim mieliśmy chwilę na zwiedzanie parku oraz odpoczynek. Dzieciaki przepełnione wiedzą wykorzystały wolny czas na placu zabaw 😉 Rodzice natomiast mieli chwilkę, aby złapać oddech i zapoznać się lepiej ze sobą.

Gdy było już po wszystkim, zadowoleni wskoczyliśmy w autobus i wróciliśmy do Krakowa. W drodze powrotnej nie brakowało uśmiechów i wesołych rozmów, a także pytań o następne wycieczki. Musimy przyznać, że też nie możemy się doczekać następnych wycieczek. Dla tych, którym nie udało się załapać na żaden z wyjazdów organizowanych w maju mamy dobrą informację. Przed nami wakacje, a my planujemy dużo, dużo więcej! Żeby być na bieżąco zapraszamy na nasz Facebook oraz Instagram!

“Aktywni na plus” to projekt realizowany na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Krakowie, w ramach budżetu obywatelskiego, w całości finansowany przez miasto Kraków.

AKTYWNI NA PlUS

Projekt zakłada organizację darmowych warsztatów dla dzieci i młodzieży zamieszkujących VIII dzielnicę Krakowa – Dębniki. Celem inicjatywy jest rozwijanie umiejętności z zakresu różnych dziedzin i poszerzanie wiedzy o lokalnej kulturze, a także stworzenie możliwości do aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.