Peryferiada i Dzień Dziecka 2022 w Skotnikach

Autorka tekstu: Oliwia Brzeźniak-Pałgan
W nieco deszczowy sobotni poranek 4 czerwca 2022 roku wokół Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Krakowie rozpoczął się niezwykły ruch – przyjechało wiele tajemniczych, a czasem ogromnych samochodów, w których znajdowały się atrakcje mające sprawić uśmiech na twarzach uczestników Peryferiady oraz imprezy zorganizowanej w ramach  projektu Aktywni na Plus, który finansowany jest ze środków budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa. Chwilę później w stronę szkoły zaczęły zbliżać się samochody osobowe i grupki rodziców wraz z dziećmi. Każdy dorosły coś ze sobą niósł. Najczęściej były to blaszki – przypominające te, na jakich piecze się ciasta, jednak trudno było dokładnie rozpoznać, co to dokładnie jest. Zagadka miała rozwiązać się za chwilę.

 

Parę minut po godzinie 10.00 na parkingu tuż obok niedużej sceny zgromadzonych na terenie szkoły powitała pani wicedyrektor – Agnieszka Bizoń i pani Anna Pałka -autorka projektu Aktywni na Plus. W tym roku szkolna Peryferiada odbywała się równolegle z rodzinnym piknikiem organizowanym w ramach tego projektu.

Tak rozpoczęła się cała masa wydarzeń przyciągających wzrok, wzbudzających emocje, kuszących kolorami i zapachami oraz angażujących mięśnie uczestników.

To, co było widoczne od razu to wielkie dmuchane konstrukcje, jakie zostały rozstawione prawie z każdej strony szkoły. A było w czym wybierać. Młodsi i starsi mogli bawić się między innymi na zjeżdżalni małpce, zamku z piłeczkami, czy gigantycznej skoczni Kameleon. Dla tych, którzy nie boją się wysokości, przewidziano eurobungee i dmuchaną ściankę wspinaczkową. Miłośnicy wody mogli biegać oraz turlać się w ogromnych kulach wodnych. Na fanów Dzikiego Zachodu czekał byk rodeo. Obok niego ustawiono stanowisko do strzelania z łuku, gdzie można było sprawdzić swoje celne oko i pewną rękę. Nie zapomniano również o najmłodszych – na nich czekała magiczna karuzela. Do każdej z atrakcji ustawił się od razu ogonek chętnych. Kolejki nie malały wraz z upływem czasu. 

Przewidziano również wiele działań związanych z malowaniem i ozdabianiem. Można było dać sobie pomalować twarz, doprawić kolorowe warkoczyki czy zrobić brokatowy tatuaż. Można było również coś zmalować – między drzewami został ustawiony specjalnie przygotowany, choć zupełnie normalny, samochód, na którym każdy mógł zostawić jakiś kolorowy ślad. Wszystkie te liczne atrakcje zostały zrealizowane dzięki finansowaniu z budżetu obywatelskiego miasta Krakowa.

Tajemnica zawartości przedmiotów niesionych przez rodziców rozwiązywała się, kiedy uczestnicy wydarzenia wchodzili do środka szkoły, która zamieniła się z jednej strony w miejsce degustacji, z drugiej w zielony zakątek, a także galerię prac. A co dokładnie było w paczkach? Przepyszne jedzenie i słodkie przekąski. Ciasta, ciastka i ciasteczka można było zakupić na specjalnym kiermaszu. Jedzenie kuszące kolorami i zapachami można było spróbować podczas degustacji przekąsek z krajów Unii Europejskiej. Nasze podniebienia cieszyły się między innymi smakiem humusu, sałatki greckiej, niemieckiej kiełbaski czy polskiego chleba. Trudno było dokładnie przyjrzeć się co proponuje każde stanowisko, ponieważ przy stołach ciągle był ktoś chętny do jedzenia. O nasze zielone otoczenie zadbały mamy, które zachęcały do zabrania  ze sobą do domu pięknych sadzonek. Można było stać się posiadaczem pięknych aksamitek lub mini słoneczników. Oczy zwiedzających cieszyły wystawy prac kółka plastycznego i kiermasz rękodzieła.

Równolegle do degustacji, kiermaszu oraz zabaw na świeżym powietrzu harmonogram wypełniały występy artystyczne i rywalizacje sportowe. Nie sposób było uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, ponieważ toczyły się one równolegle  na parkingu, pod sceną, na szkolnych boiskach, na sali gimnastycznej i na auli. Występy prezentujące talenty uczniów wypełniły aulę po brzegi. Słuchaliśmy śpiewu pięknych ballad i żywiołowych piosenek. Uczniowie grali na instrumentach i tańczyli w rytm różnorodnej muzyki. Licznie zgromadzeni widzowie żywiołowo reagowali na każdy występ. Każdy z nich zaczynał się i kończył gromkimi brawami, a rodzice i dziadkowie trzymając w dłoniach telefony komórkowe rejestrowali skrupulatnie popisy dzieci i wnuków. Można było również sprawdzić swoją wiedzę muzyczną i wziąć udział w konkursie Jaka to melodia. Na scenie plenerowej swoje niezwykłe umiejętności zaprezentowali tancerze hip-hopowi, a na szkolnej auli nasi ukraińscy goście zaprosili nas do świata swojego śpiewu. Mogliśmy zobaczyć również piękny spektakl, opowiadający przejmującą historię. Młodzi aktorzy wkładali wiele serca w to, aby opowiedzieć ją jak najpiękniej, a wszystko dopełniały piękne stroje.

Z kolei na sali gimnastycznej w rytm dynamicznej muzyki odbył się pokaz mody ECO. Projektanci włożyli wiele pracy w swoje stroje, a następnie piękne je prezentowali. Wzrok przyciągały czasem oryginalne rozwiązania, czy wykorzystane materiały, a czasem pokaźne rozmiary strojów.

Szkolne boiska wypełniły z kolei emocje związane ze sportową rywalizacją. Dzieci wraz z rodzicami mierzyli się w różnorodnych konkurencjach podzieleni na kategorie wiekowe. Swoje sportowe umiejętności można było sprawdzić również kręcąc hula-hop, skacząc na skakankach czy drużynowo przeciągając linę. Nie zabrakło również gry w zbijak, koszykówkę i piłkę nożną. Uczestnicy zawodów wkładali wiele wysiłku, by zrobić wszystko jak najszybciej, jak najmocniej i jak najlepiej, a głośny doping tylko ich mobilizował. Dodatkową zachętę stanowiły atrakcyjne nagrody, które zostały zakupione przez organizatorki z projektu Aktywni na PLUS.

Peryferiada i impreza z okazji Dnia Dziecka  2022 przeszły już do historii. Bardzo wiele osób włożyło wiele pracy, w to, aby było to  wspaniałe wydarzenie. Udało się to z pewnością, o czym niech świadczy fakt, że do udziału w przewidzianych atrakcjach nie zniechęcił nawet czasem mocny deszcz, jakim raczyła nas tego dnia pogoda.

“Aktywni na plus” to projekt realizowany na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Krakowie, w ramach budżetu obywatelskiego, w całości finansowany przez miasto Kraków.

AKTYWNI NA PlUS

Projekt zakłada organizację darmowych warsztatów dla dzieci i młodzieży zamieszkujących VIII dzielnicę Krakowa – Dębniki. Celem inicjatywy jest rozwijanie umiejętności z zakresu różnych dziedzin i poszerzanie wiedzy o lokalnej kulturze, a także stworzenie możliwości do aktywnego spędzania czasu przez całe rodziny.

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.